Agnieszka Cyl

Cześć! Nazywam się Agnieszka Cyl. Jestem wieloletnią reprezentantką Polski w Biathlonie, Mistrzynią Świata i Europy, uczestniczką Igrzysk Olimpijskich i chcę, korzystając z mojego doświadczenia, wpoić miłość do sportu Twojemu dziecku!

Ale po kolei… z wykształcenia jestem nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej, wychowania przedszkolnego, pedagogiem oraz trenerem biathlonu. Dyscypliną, która jest obecna przez praktycznie moje całe życie, zaraziła mnie siostra, która zabrała mnie na trening strzelecki – tak właśnie narodziła się moja miłość do tego pięknego sportu.

Oczywiście nim rozpoczęłam swoją profesjonalną karierę, musiałam przejść trudne początki, mierząc się z wieloma przeciwnościami losu, jednak zaciętością, samodyscypliną i ciężką pracą oraz oczywiście wsparciem wielu ludzi trafiłam do Kadry Olimpijskiej na 7 pięknych lat.

W 2013r. przerwałam karierę.

Pomimo zdobycia setek medali i nagród w 2014 wygrałam swój pierwszy z najważniejszych medali życia – syna Jędrka, a w 2017 drugi syna Tymka.

Nigdy nie przypuszczałam, że zostanę trenerem na tak dużą skalę, w sumie na żadną. Chciałam tylko pomóc mężowi, który założył w 2001 r. klub biathlonowy, nauczyć czegoś dzieciaki, wyciągnąć ich z domu. Uderzaliśmy raczej w biedne dzielnice Chorzowa i okolic, żeby może komuś w życiu pomóc, pokazać, że życie to nie tylko familoki, podwórko czy szara rzeczywistość, że wiele zależy od każdego z osobna, oczywiście jak tylko będą chcieli.

Wymagam bardzo dużo od siebie, jestem swoim największym krytykiem – niezależnie, czy chodzi o karierę zawodową, trenerską, czy życie prywatne, dlatego wymagam również od moich podopiecznych, starając się wykraczać daleko poza trening biathlonowy.

Uczę również wzajemnego szacunku, samozaparcia, dyscypliny oraz empatii. Prowadząc zawodników, zawsze dbam o ich elementarny rozwój, gdyż UKS Biathlon Chorzów ma za zadanie wychowywać wspaniałych sportowców, którzy doskonale wiedzą, co znaczy słowo pokora.

Mam przyjemność pracy z cudownymi podopiecznymi, trenerami, rodzicami, czy po prostu przyjaciółmi naszego klubu, gdzie razem tworzymy jedną wielką biathlonową rodzinę. Bardzo cenię wszystkich, z którymi współpracuję i których szkolę. Tych, którzy pracują solidnie, słuchają, rozwijają się – bardzo doceniam i z takimi osobami uwielbiam funkcjonować, bez względu na to, czy zajmują pierwsze, czy ostatnie miejsca – jak wspominałam, liczy się coś więcej niż presja wyniku!

Sukces to nie tylko zdobycie złotego medalu, to praca nad sobą, pokonywanie własnych słabości, samodyscyplina, zdobywanie kolejnych szczebli swojego rozwoju. Nie każdy może być Mistrzem Olimpijskim, ale każdy może być Mistrzem i najlepszą wersją samego siebie.

Mimo to obecnie jesteśmy silnym Klubem, który rozwija się prężnie, a nasi zawodnicy zdobywają medale podczas zawodów Mistrzostw Polski, jak również zostają powoływani do Kadr Polski.

Współpracujemy z Zespołem Szkół Mistrzostwa Sportowego w Chorzowie.
Na sam koniec, namówiona przez nasz kochany zespół, prezentuję, jakie osiągnięcia pozwoliły mi na zdobycie niezbędnego doświadczenia, którym teraz chętnie dzielę się z dziećmi i młodzieżą.

Osiągnięcia krajowe:
Jestem wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski. Zdobyłam:

 • 5. złotych medali
 • 10. srebrnych medali
 • 8. brązowych medali

Osiągnięcia na arenie międzynarodowej:

 • Uczestniczka IO w Vancouver w 2010 roku, gdzie zajęła 7 miejsce w biegu indywidualnym
 • 2- m-ce ME w Novosybirsku 2005 r.- sztafeta
 • 3 m-ce Uniwersjada Harbin 2009- bieg sprinterski
 • 1 m-ce Mistrzostwa Świata; cross sztafeta MIX
 • 2 m-ce Mistrzostwa Europy- cross sztafeta
 • 1 m-ce Mistrzostwa Świata 2010; nartorolki, bieg na dochodzenie
 • 2 m-ce Mistrzostwa Świata 2010; nartorolki, bieg sprinterski
 • 3 m-ce Puchar Świata Hochfilzen 2009- sztafeta
 • 6 m-ce Presque Island 2011, bieg sprinterski
 • Kryształowa Kula za zwycięstwo generalnej klasyfikacji Pucharu Świata, biathlon letni